Historia naszego przedszkola

Wszystkie informacje dotyczące przeszłości placówki uzyskaliśmy dzięki bogatej wiedzy pani Jadwigi Kruszyńskiej, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora przedszkola.

Mocno podkreślamy, że pani Jadwiga z wielkim oddaniem pracowała w przedszkolu, ofiarowując mu dużą część własnego życia.

Nasze Przedszkole może się pochwalić bogatą historią, sięgającą lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Do roku 1954 placówka funkcjonowała jako ochronka w domach prywatnych. W roku 1954 instytucja uzyskała status przedszkola wiejskiego, umieszczonego w prywatnym domu, którego właścicielką była pani Władysława Piechocka, pełniąca jednocześnie funkcję kucharki. Dziećmi opiekowała się wówczas nauczycielka - pani Helena Grabarczyk. Przedszkole dysponowało jedną salą zabaw, jadalnią, ogródkiem i piaskownicą. W latach 1965 - 1970 funkcję nauczycielki pełniła już pani Jadwiga Kruszyńska. Natomiast rolę kucharki objęła pani Anna Stankiewicz, ponieważ panią Piechocką dotknęła choroba.

W roku 1970, po śmierci pani Władysławy Piechockiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadlnie, pan Edward Promis, udostępnił tymczasowe pomieszczenia w budynku szkoły. Tymczasowy pobyt bardzo się przedłużył - do 30 czerwca 2018 r. przedszkole funkcjonowało w budynku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sadlnie.

Od roku 1975 przedszkole wiejskie zostało przekształcone w przedszkole typu miejskiego, co skutkowało zmianą terminu wakacji (dotychczas przerwa wakacyjna realizowana była zimą). W wyniku tego przekształcenia latem organizowano sześciotygodniowe dziecińce, które funkcjonowały aż do czasu przejęcia placówki przez samorząd gminny. Wychowawczyniami w dziecińcu były: pani Maria Starosta, pani Jadwiga Graczykowska oraz pani Bogumiła Zrobczyńska. Inicjatorem tworzenia dziecińców był pan Wacław Krygier.

W 1980 swoją zawodową drogę związała z przedszkolem pani Zofia Walczak, która pełnia rolę kucharki do 30 czerwca 2014 r.

Po przejęciu placówki przez samorząd gminny warunki pogorszyły się, mówiło się nawet o likwidacji przedszkola. Tylko dzięki determinacji pani Jadwigi Kruszyńskiej, Przedszkole Gminne w Sadlnie przetrwało.

W roku 1999 Rada Gminy w Wierzbinku Uchwałą nr 68/X/99 z dnia 3 listopada powołała jednostkę budżetową pod nazwą Gminne Przedszkole w Wierzbinku.

W roku 2001 po 37 latach pracy pani Jadwiga Kruszyńska przeszła na zasłużoną emeryturę, żegnając się z funkcją dyrektora, nauczyciela i intendenta. Pani Jadwiga, pomimo odejścia w stan spoczynku, pozostała wierną przyjaciółką przedszkola.

Kolejne lata to czas sporego ruchu personalnego w przedszkolu. Przez półtora roku funkcję dyrektora pełniła pani Jolanta Siekaczyńska, do momentu objęcia funkcji sekretarza gminy Wierzbinek. W styczniu 2003 roku na trzy miesiące do pracy w przedszkolu została oddelegowana pani Leonarda Wasiak. Od 1 marca 2003 roku funkcję dyrektora objęła pani Bożena Tarnowska. W wyniku choroby pani Tarnowskiej od 1 września 2008 roku placówką kierowała oddelegowana z Urzędu Gminy w Wierzbinku, pani Jolanta Siekaczyńska. Jednocześnie w przedszkolu rozpoczęła pracę w charakterze nauczyciela pani Jadwiga Kraska. Od 1 stycznia 2009 roku pani Jadwiga Kraska objęła funkcję pełniącej obowiązki dyrektora. A od września 2009 roku (w wyniku postępowania konkursowego) funkcję dyrektora sprawuje Jolanta Radzimska.

1 stycznia 2018 r. nasze przedszkole przeniosło się do nowego budynku w Wierzbinku, przyjmując nazwę „Gminne Przedszkole w Wierzbinku Żabka”. Dzięki odważnej decyzji Pana Wójta dra Pawła Szczepankiewicza i Rady Gminy Wierzbinek powstał nowoczesny budynek, w którym możemy zapewnić edukację przedszkolną na wysokim poziomie, spełniającym oczekiwania dzieci i rodziców.

21 września 2018 r. odbyła się oficjalna uroczystość oddania budynku wraz z nowym placem zabaw.

Wspólnie tworzymy historię naszego przedszkola!